Stor dag för ungai Katrineholm

Ni skapar själva er framtid och ni är värda den2014-06-16 16:44
Detta är en ledare. Katrineholms-Kurirens ledarredaktion är oberoende liberal.

I dag är det en stor dag för de drygt 380 ungdomar som firar att de har tagit studenten och nu lämnar den grundläggande skoltiden bakom sig.

Studentfirandet är fyllt av traditioner. Borta sedan länge är de tider när rektorerna inför utspringningen signalerade om alla klarat sig eller inte. Nu springer alla ut med sina vita studentmössor för att möta släkt och vänner. Firandet och känslan av frihet känner få gränser.

Det i sin tur kan dessvärre medföra icke önskade konsekvenser. Eufori, inte sällan kombinerad med berusning, ökar olycksrisken. Bara i år har flera allvarliga olyckor inträffat under de av många uppskattade kortegerna när klasserna samlas på traktorsläp och lastbilsflak för att åka runt och skrika ut sin glädje. Må inga sådana tillbud inträffa i Katrineholm i dag.

Studentexamen och de avslutade gymnasiestudierna är en brytpunkt i tillvaron. Den schemalagda verkligheten byts ut mot en ny vardag där ungdomarna mer kan göra vad de vill göra. Det som ligger framför dem är oftast fortsatta studier eller jobb. Några har råd och möjlighet att resa, se världen, lära sig språk och växa i erfarenheter.

Inget av dessa alternativ är bättre eller sämre än ett annat. Däremot är det inte alls bra om några av de nybakade studenterna som vill jobba inte får något jobb. Ungdomsarbetslösheten i våra trakter är en smula lägre än för ett år sedan, men den är fortfarande alldeles för hög. Men situationen är på väg att förbättras. Enligt Arbetsförmedlingen kommer möjligheterna att få jobb att öka i takt med att konjunkturen stärks och Europa förmår häva sig ur de ekonomiska svårigheterna som lagt hämsko på tillväxten under många år.

Det är positiva signaler som även kommer att gynna de ungdomar som väljer att studera vidare på högskolor, universitet och specialiserade vidareutbildningar. Pensionsavgångarna är fortsatt stora och även om fler jobbar efter 65-årsdagen kommer det att finnas ett ökat behov av nyrekryteringar.

Sammantaget kan ungdomarna som i dag springer ut mot framtiden känna tillförsikt inför framtiden. I sinom tid brukar det ordna sig till det bästa för de allra flesta.

Kompisarna från skoltiden kommer att bytas ut mot nya studie- eller arbetskamrater. Kontaktytorna blir nya och vid varje förändring ges nya erfarenheter och kunskaper som bärs vidare genom livet och kanske leder in tillvaron på nya vägar.

Ibland kommer det att kännas oroligt och osäkert, ibland nästan helt givet. Ett väl menat råd till ungdomarna en dag som i dag kan måhända vara att ta vara på de chanser och möjligheter som uppstår. Det är aldrig fel. Många äldre kan vittna om att de nog skulle ha vågat mer – för att vinna mer.

Så sammanfattningsvis – lycka till med er framtid. Ni skapar den själva och ni är värda den.