TusenÄrig runsten upptÀckt vid anlÀggningsarbete för cykelbana

Utan Eskilstunabon Erik Björklids falkögon hade den uppgrĂ€vda stenen troligtvis förblivit just en sten.– Otroligt roligt, Ă„rets fynd, jublar runforskaren Magnus KĂ€llström pĂ„ RiksantikvarieĂ€mbetet.

Övrigt2018-05-15 14:01

I torsdags stötte skopan pÄ Per Johanssons grÀvmaskin i nÄgot hÄrt. Han beskriver det som en stor lerig sten, drygt tre meter lÄng och minst en meter bred. Arbetet med att schakta för den blivande gÄng- och cykelbanan mellan Skiftinge och Sundbyholm fortsatte dock runt omkring.

Sex dagar senare, i onsdags morse, kom en trio frÄn entreprenören Tranab med platschefen Niklas Karlsson i spetsen till platsen för att ta beslut om hur "problemet" skulle lösas. Den cirka ett ton tunga stenen ligger nÀmligen i vÀgen och skulle, om den var en vanlig sten, ha krossats och anvÀnts som fyllnadsmaterial.

Trots att en anlÀggningsarbetare stod pÄ stenen, och de andra strax intill, var det dock ingen som sÄg vad det var.

Det gjorde dock Erik Björklid nÀr han kom cyklandes pÄ MÀlarvÀgen. Tack vare hans tips och tidningens nÀrvaro pÄ platsen uppgraderades stenen snabbt frÄn problem till kulturarv.

Fyndplatsen spÀrrades av frÄn fortsatt arbete och upptÀckten anmÀldes till lÀnsstyrelsen. En timme senare satt Urban Mattsson, antikvarie pÄ lÀnsstyrelsen, i bilen pÄ vÀg frÄn Nyköping till Eskilstuna.

– Vi ska göra en första bedömning och se om det behövs en arkeologisk undersökning av omrĂ„det eller om vi bara kan flytta den. Vi ska ocksĂ„ ta ut en runexpert som fĂ„r titta pĂ„ den, sĂ€ger Urban Mattsson.

Den av Erik Björklid upptÀckta runstenen visar sig finnas med i en arkeologisk förteckning över kÀnda men försvunna runstenar och minnesmÀrken.

Det berÀttar Magnus KÀllström som forskat pÄ runinskriptioner. Efter att ha tittat pÄ en bild av den nyupptÀckta stenen sÀger han direkt:

– Oj, oj, oj, titta, titta! Den hĂ€r kĂ€nner jag igen frĂ„n litteraturen. Den har en mycket speciell ornamentik och ser vĂ€lbevarad ut. Jag blir alldeles till mig.

Det visar sig att han har rÀtt. Runstenen avtecknades Är 1668 av StrÀngnÀsbon Johan Peringskiöld, sedermera adlad riksantikvarie.

Magnus KÀllström berÀttar vidare att den runsten som 1985 hittades i Harby, i Kjula socken, misstÀnks vara gjord av samma ristare som ristat den nu framgrÀvda.

– Stenen ser ut att vara hel dessutom. Det Ă€r helt fantastiskt, sĂ€ger Magnus KĂ€llström och lĂ€ser texten: "INGULV OCH VISÄTE RESTE DENNA STEN EFTER BUGGE OCH SIGSTEN. GUD HJÄLPE DERAS SJÄL".

KĂ€nner man till Bugge och Sigsten?

– Nej, de Ă€r inte kĂ€nda frĂ„n andra stenar men det finns ett mycket speciellt kors pĂ„ den hĂ€r stenen. Ett kors med slingflĂ€tning, och likadant Ă€r det pĂ„ stenen vid Harby. Nu kommer vi sĂ€kert kunna avgöra om det Ă€r samma ristare. Den Ă€r troligtvis frĂ„n tusentalets början.

Stod stenen pÄ fyndplatsen redan 1686?

– Ja, det tycks vara samma plats, kallad Tidö gĂ€rde, men den har inte setts till sedan Peringskiölds tid. Den ska absolut upp igen och gĂ€rna nĂ€ra den plats dĂ€r den har stĂ„tt förut.

Du verkar imponerad?

– Ja, det Ă€r tveklöst Ă„rets fynd. Den Ă€r visserligen kĂ€nd men att man hittar försvunna runstenar vĂ€lbevarade Ă€r inte vanligt. Jag ska försöka se den med egna ögon sĂ„ fort som möjligt. Förhoppningsvis blir det jag som kopplas in som expert, sĂ€ger Magnus KĂ€llström.

Erik Björklid som indirekt kan ha rÀddat runstenen Àr nöjd med sin insats.

– Mitt mĂ„l Ă€r att inte att jĂ€vlas med cykelbanan, den Ă€r vĂ€lkommen, sĂ„ jag hoppas att det inte blir en massa strul kring det hĂ€r. Men det Ă€r ju Ă€ndĂ„ ett kulturarv, sĂ€ger Erik Björklid.

Trafikverket kan i dag inte sÀga om fyndet kommer att försena fÀrdigstÀllandet av cykelbanan. Avgörande Àr om det blir en större utgrÀvning kring fyndplatsen eller inte.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!