Så mycket detaljer kan han såklart inte gå in på, men att han är duktig på detaljer syns inne på Blue Lotus Tattoo i Eskilstuna. När vi träffas jobbar 30-årige tvåbarnspappan Andreas på ett motiv som täcker en hel arm på en förväntansfull kund.
– Jag gillar stora motiv och det känns som om den japanska stilen passar bra för det. Det finns dessutom ett flow i stilen. Även om man har gjort tusen karpar så är det lika roligt än. Sedan får man ju anpassa sig efter kundens önskemål och då lägger man ned sin själ i det även om det inte är ens favoritstil, berättar Andreas.
"Ink Master Sverige" filmades redan i våras och Andreas säger att det ska bli lite konstigt att se sig själv på tv i kväll. Speciellt eftersom det har gått så lång tid sedan han befann sig i inspelningsstudion i Stockholm. Andreas berättar att det värsta med inspelningsprocessen var all dötid som fanns då man bara fick sitta och vänta.
– Sedan var det plötsligt dags för inspelning och då skulle man gå från noll till hundra på ett par minuter och tatuera under tidspress. Det gjorde att man var trött nästan hela tiden och det kändes som om att det påverkade ens prestation. Ofta blev det 15-timmarsdagar, säger Andreas.