Både lärare och rockstjärna – nu intar Henrik Safiren

Succébandet Haaks är mitt uppe i sin turné.
Alla spelningar hittills har varit slutsålda och nu kommer de till Safiren.
– Publiken kan förvänta sig ett riktigt party, säger gitarristen Henrik Olsson.

Livebandet Haaks.

Livebandet Haaks.

Foto: Glicko.me

Katrineholm2025-02-26 16:45

Bandet Haaks från Bohuslän bildades redan 1993, men fick sitt stora genombrott under pandemin. De började livestreama sina spelningar på Facebook och har i dag en följarskara på 81 000 personer. Bandet prioriterar underhållningsvärdet högt och publiken får till och med önska vilka låtar som ska spelas. Varje spelning är det nya covers som gäller.

undefined
Henrik Olsson när han uppträdde tillsammans med Patrik Isaksson i Brygghuset i Fiskebäckskil.

I år gjorde Haaks en nyrekrytering. Bandets nya gitarrist är ingen mindre än katrineholmaren Henrik Olsson, frilansmusiker som tidigare turnerat med Robert Wells och Thomas Di Leva. Henrik Olsson är även lärare på Kulturskolan i Katrineholm.

– Jag gjorde min första spelning i februari och nu har jag gjort fem spelningar med bandet, säger han.

undefined
Katrineholmaren Henrik Olsson är gitarrist i Haaks.

Haaks är mitt uppe i en turné och alla avklarade spelningar har än så länge varit slutsålda. Den åttonde mars intar Henrik Olsson och bandet scenen på Safiren i Katrineholm, något som nykomlingen ser fram emot.

– Det roliga är att det här var bestämt innan någon visste att jag skulle vara med i bandet. Det ska såklart bli superkul att uppträda inför alla glada katrineholmare, säger Olsson.

Vad kan publiken förvänta sig?

– Ett party, såklart. Glada rockiga låtar och helt enkelt en riktig show. 

Mer om Haaks

Haaks är ett svenskt coverband från Hamburgsund i Västra Götalands län. 

Bandet bildades 1993 av bröderna Johan och Jonas Hakeröd och underhållningsbandet har över 4500 spelningar i bagaget.

Den pågående turnén inleddes 24 januari i Vårgårda och avslutas 27 Juni i Skepplanda.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!