Fredrik Reinfeldt och samtliga övriga partiledare utom Jimmy Åkesson, är klara över att vi i Sverige måste vara solidariska och ta emot fler flyktingar i framtiden än vi hittills gjort, på grund av den ökande oron i världen. Självklart ska vi det och heder åt statsministern och de andra partiledarna för det.
Då det blir tal om våra arbetslösa och sjuka, drar statsministerns hjärta dock ihop sig till en liten hård isbit. I hans ordlista förekommer inte ens dessa uttryck, de finns inga sjuka eller arbetslösa. Bara "människor som inte arbetar". Arbetslöshet och sjukdom kan ha många olika orsaker. Kanske är du arbetslös därför att företaget man jobbat inom flyttat till Asien, där den hårt disciplinerade arbetskraften jobbar i 14-timmarspass för svältlöner och man slipper miljölagstiftning och annat trams, som lägger hinder i vägen för lönsamheten. Kanske har din arbetsplats slagits samman med en annan, där den befintliga personalen numera gör ditt jobb också vilket ger företaget mer vinst. Dessa människor är inga arbetsskygga dagdrivare, som Reinfeldt tycks tro, utan människor som vill arbeta, få lön, kunna låna pengar, ingå i gemenskap med mera. Detta är de förhindrade till och dessutom är det många som har svårt att få vardagen att fungera medan de söker alla jobb som finns. Jag har hört fullkomliga skräckexempel som att en blind kvinna sökte arbete som busschaufför och en man som amputerat bägge benen skickade in ansökan om jobb som takläggare. Naturligtvis fick ingen av dem jobbet, men de fick varsitt intyg att visa upp för sin arbetsförmedlare.
Att vara sjuk är heller inte tillåtet i Reinfeldts värld. De som ändå har den dåliga smaken att insjukna ska straffas på lämpligt sätt. Ersättningen från försäkringskassan ska helst vara så låg att inget eller nästan inget av den levnadsstandard man hade som frisk, går att bibehålla som sjuk. Hus, bil, sommarnöje och annat man kanske lyckats spara ihop till då man kunde arbeta måste nu avyttras. En stor del av de pengar man ändå får, går till sjukvård och mediciner. Oron för den ekonomiska situationen gör knappast den sjuke friskare och mer arbetsför, snarare tvärtom.
Till sist vill jag bara erinra om att sjukpenning och a-kassa är försäkringar som löser ut vid arbetslöshet och sjukdom, inte bidrag som alliansens företrädare älskar att kalla det.
Vill bara påpeka att jag själv har lyckan att vara frisk och alltid haft ett bra jobb och alltså inte talar i egen sak. Jag råkar bara vara försedd med förmågan att tänka mig in i andra människors situation och inte enbart se till mitt eget och min familjs bästa.
RB