Funderingar efter Kievbesök

Insändare2014-03-17 07:54
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Jag blev oerhört beklämd och tårarna rann under mitt besök på Maijdan i Kiev förra veckan. Fantastiskt folk som kämpar för sin frihet och oberoende. Denna disciplinerade ilska och fighteranda, utan politiska partier, organiserade i grupper med en ledare/grupp, där för man fram folkets vilja. Jag fick den djupaste respekt för denna kamp, otrolig upplevelse när man är på plats.

Reflektionen blir då naturligtvis hur vi lever i Sverige. Vi har det äckligt bra och är oerhört bortskämda och tyvärr har de flesta mycket svårt att uppskatta vår tillvaros alla fördelar och bekvämligheter. Det vi tar för givet är en lyx i Ukraina, som få har tillgång till.

Så mycket blommor på en plats har jag aldrig upplevt i hela mitt 69-åriga liv. Fantastiskt imponerande. Dessutom saknas det fortfarande cirka 200 personer som ingen vet något om!

Vad håller vi på med? Vårt största problem är vem som vinner Lets dance, Idol med mera. Eftertanke, respekt och uppskattning är något vi skulle behöva betydligt mer av i den dagliga tillvaron.

En eftertänksam P

Läs mer om