Så mycket det skrivs, debatteras och har skrivits om de 258 miljarder som Göran Persson (S) och dåvarande regering och riksdag lånade av pensionärerna. Pengarna skulle ju återbetalas till pensionssystemet men inget hände.
Pensionärerna får sänkta pensioner, sämre vård, en icke fungerande hemtjänst. De som inte kan bo kvar hemma utan behöver tillsyn glöms bort. Ingen byter blöjor eller tar hand om de gamla. Pengarna i systemet går till pensionerade politiker, 50 000 kr i månaden går till våra politiker, de pensioneras vid 50 år. Pengarna får de på samma gång som de har andra uppdrag. Hur sjukt får det bli egentligen! De har inte ens uppnått normal pensionsålder men vanliga arbetare, löntagare ska jobba tills de blir 67, i framtiden föreslås 75 år.
Tala om att roffa åt sig! Nej, i dag blir man politiker för pengarnas skull. Inte för några visioner eller ideal om att arbeta eller sträva för ett bättre samhälle.
Min gamla mamma bodde hemma, hon hade hemtjänst på slutet men jag tog hand om henne väldigt mycket för jag litade inte på hemtjänsten och det var befogat. Hon blev bortglömd ibland.
Hon var klar i huvudet, läste tidningen varje dag och sade vid ett tillfälle då det var en artikel om misskötsel av gamla på ett äldreboende: "De skiter i oss gamla". Mamma blev 98 år.
Hon hade en granne som skrev ett brev till Göran Persson där hon frågade om när de 258 miljarderna skulle återbetalas. Grannfrun fick svar, jodå pengarna skulle betalas tillbaka.
Men icke sa Nicke, vi medborgare, framförallt dagens pensionärer har blivit blåsta! Skäms!
Fram för knytnävspartiet