De senaste åren har klyftan mellan löntagare och pensionärer ökat. En viktig orsak till det är att Anders Borg (M) infört ett system där pensionärer betalar högre skatt än löntagare. Hans tanke är att större klyftor ska ge fler jobb. Men den politiken fungerar givetvis inte och Socialdemokraterna menar att beskattningen ska vara lika.
Signaturen "Fattigpensionär", insändaren publicerad 5 april, hittar på lite siffror och ställer sedan frågor utifrån dem. Så kan man inte diskutera viktiga frågor som pension. Den överföring som gjordes från pensionssystemet till staten för ett par decennier sedan föranleddes av att kostnader för förtidspension och garantipension flyttades från pensionssystemet till staten. Vi vill inte flytta tillbaka den kostnaden till pensionssystemet.
Förutom rättvis beskattning vill vi förstärka pensionssystemet genom att låta avgifter som betalas in i premiepension i stället gå in i inkomstpensionen. Det skulle stärka systemet. Men för att verkligen kunna höja pensionerna måste arbetslösheten bekämpas. Det är med fler i arbete och fler arbetade timmar som pensioner kan höjas. Arbetslösheten håller alltså tillbaka pensionernas utveckling. Det är ytterligare en orsak till varför vi anser att det är så viktigt att pressa tillbaka arbetslösheten.
Fredrik Olovsson (S)