Bertil Lindqvist var född utanför Tranås där föräldrarna hade ett litet lantbruk. Vid födseln vägde han endast 1,3 kilo. Han var näst yngst i en syskonskara på fyra bröder och en syster. Systerns enäggstvilling dog i lunginflammation då hon endast var 3,5 år gammal, något som tog familjen hårt.
Efter sex år i skola började Bertil liksom sina syskon arbeta hos andra bönder. Så småningom startade bröderna ett mobilt sågverk. De var självlärda och hade tränat upp sig med rovor som övningsobjekt. De fick snabbt rykte om sig att vara skickliga, och byggde målmedvetet upp sin verksamhet med hårt arbete och stor sparsamhet.
Krigsutbrottet 1939 innebar stopp för deras verksamhet. Bertil var då 18 år och hans tre bröder blev inkallade, och senare även han. Han var ensam gränsvakt vid norska gränsen i Särna.
Efter krigsslutet gav sig bröderna av åt olika håll för jobb. Bertil kom så småningom till Ökna säteri dit han tog det mobila sågverket. Det blev början på brödernas framgång i trävarubranschen i Sörmland. När Skogsägarföreningen skulle dra i gång ett sågverk var det bröderna Lindqvist som fick erbjudandet. Platsen de valde var Ålsäter, där företaget finns än i dag. Bertil Lindqvists söner Johnny och Lars tog över på 70-talet, och nu är det barnbarnen Johnny junior och Jerry, söner till Lars Lindqvist, som driver verksamheten.
Johnny och Lars är fulla av lovord om sin far, om hans kunskap och om hans sätt. Bertil Lindqvist kom och jobbade några timmar om dagen tills han var över 80 år. Var det mycket att göra så kom han genast för att hjälpa till, annars gjorde han det han tyckte var roligt.
– Han var otroligt snäll, lekfull och snabb i replikerna. Han var en person som tittade framåt, inte bakåt, säger Johnny Lindkvist.
Bertil Lindqvist älskade att dansa, ända sedan ungdomsåren hemma i Småland. Han åkte ofta på danser. Han var en skicklig dansör och var med i PRO:s uppvisningsgrupp, ända tills han var 88 år.
Han tyckte också mycket om all sport, utom golf. På senare år lärde han sig även att laga mat, och blev duktig på det.
Hustrun Yvonne kom från Ramsta i Floda.
– Det var ett underbart förhållande mellan våra föräldrar, säger Johnny Lindkvist.
Sönerna beskriver hemmet som mycket kärleksfullt och öppet. Yvonne Lindqvist, som redan som 17-åring drabbades av reumatism, gick bort 2003.
Bertil Lindqvist bodde kvar i familjens villa intill företaget i Ålsäter. Där ville han stanna och där somnade han in den 24 augusti.
Närmast anhöriga är sönerna med familjer.