Baylan kallar upp Skogsstyrelsens chef

NÀringsminister Ibrahim Baylan (S) vill trÀffa Skogsstyrelsens generaldirektör Herman Sundqvist för att prata om den senaste tidens medierapportering om Sundqvist och myndigheten.

Herman Sundqvist, Skogsstyrelsens generaldirektör. Arkivbild.

Herman Sundqvist, Skogsstyrelsens generaldirektör. Arkivbild.

Foto: Jessica Gow/TT

Politik2021-10-14 08:10

Enligt nÀringsministerns pressekreterare har Sundqvist bjudits in till ett möte i regeringskansliet nÀsta vecka. Ministern uppges vilja ha direkt information frÄn generaldirektören. Dagens Nyheter och TV4 har rapporterat om att Sundqvist och familjen Àger skog, och har under hans tid som myndighetschef köpt mer, för stora vÀrden. Det Àr Skogsstyrelsen och tjÀnstemÀn som han Àr högste chef för som har att granska de anmÀlningar om avverkning av egen skog som Sundqvist har lÀmnat in.

Till DN har generaldirektören sagt att han anser sig ha varit öppen med sitt skogsÀgande gentemot regeringen.

AnmÀlde till regeringen

Skogsstyrelsen skriver i ett pressmeddelande att Sundqvist anmÀlde sitt skogsinnehav som en bisyssla till regeringen i augusti 2016. Enligt myndigheten finns inte nÄgon formell skyldighet att anmÀla ytterligare förvÀrv av skog.

"Herman Sundqvist befattar sig inte med handlÀggningen av sina egna eller andra anstÀlldas Àrenden", skriver Skogsstyrelsen i pressmeddelandet.

SVT uppger att Sundqvist i samband med SVT:s serie "Slaget om skogen" har haft kontakt med en lobbyist för skogsbranschen som ska ha bett honom göra ett utspel mot programmet. Röster inom skogsbranschen har kritiserat serien för att vara osaklig.

Mejl raderades

Sundqvist bad vid ett tillfÀlle att lobbyisten i fortsÀttningen skulle kontakta honom via hans privata epostadress. NÀr SVT begÀrde att fÄ se kommunikationen dem emellan uppgav myndigheten att mejlen har raderats och dÀrför inte kan lÀmnas ut.

Enligt Skogsstyrelsens pressmeddelande fanns ingen uppmaning om att agera mot SVT:s serie Slaget om skogen. Konversationen handlade om en Ànnu opublicerad forskningsrapport, uppger myndigheten.

"Det var inte korrekt av Herman Sundqvist att anvÀnda den privata adressen eller att sedan radera mejlen. Mejlen Àr inkomna handlingar och ska hanteras som sÄdana Àven nÀr de kommer till den privata adressen", skriver Skogsstyrelsen.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!