Två fastigheter i Landsbygd sålda för 1 650 000

Nu är det klart att Cristopher Karl Viktor Bengtsberg, 39, har köpt två fastigheter i Landsbygd från Lennart Bo Göran Gedda och Rebecca Cecilia Marianne Svantesson.

Området kring Högsjö Station 2

Området kring Högsjö Station 2

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-02-25 06:05

Ägarbytet blev klart i december 2024 och priset blev 1 650 000 kronor.

I köpet ingår fastigheter på Högsjö Station Björkhaga och Högsjö Station Banvaktstuga och totalt två hus.

Precis i närheten såldes för nio månader sedan ett hus, på Högsjö Station Björkhaga 1. Där såldes ett 115 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 1 300 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Vingåkers kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!