Nya ägare är Gerd Madeleine och Jukka Pekka Rautiainen, 58 och 61 år, och säljare är Maria Margareta Ivarsson och Jan Bert Stefan Ivarsson. Ägarskiftet blev klart i oktober 2024 och priset blev 2 800 000 kronor. Tomten är 1 088 kvadratmeter stor.
Alldeles i närheten såldes för fem månader sedan ett hus, på Finnstorp Sjöhagen 7. Där blev priset för det 60 kvadratmeter stora huset 2 150 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.